Od grudnia ubiegłego roku do końca lipca tego roku lekarze w województwie kujawsko-pomorskim wystawili prawie 803 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. Co ważniejsze liczba papierowych zwolnień w naszym regionie spadła z 0,5proc. do 0,03proc. Inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu mają nadal ok. 2 proc. zwolnień w formie papierowej. W Polsce zaś forma ta jest znikoma.
Zanim elektroniczna forma zaświadczeń stała się powszechna, pracownicy Zakładu przeprowadzili setki szkoleń z obsługi procesu wystawiania e-ZLA. Przekonywali niemal każdego medyka z osobna do przejścia na e-zwolnienia. Lekarze nadal mogą liczyć na pomoc specjalnych koordynatorów i opiekunów do kontaktów z placówkami medycznymi, którzy są dostępni w każdym Oddziale ZUS.
- Wspólna praca przynosi oczekiwane efekty. Liczba papierowych zwolnień systematycznie spada. W lutym na blisko 125,5tys. e-zwolnień lekarze w województwie kujawsko-pomorskim wypisali jedynie 83 w formie papierowej, zaś w lipcu na 87,1 tys. wystawionych elektronicznych zwolnień w tzw. papierze jedynie 25. Obecnie 99,97proc. wystawionych zwolnień jest już elektronicznie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Elektroniczne zwolnienia to niewątpliwie sukces. Korzyści, jakie dają e-ZLA są widoczne dla wszystkich. Nie ma dziś grupy, która nie byłaby zadowolona z e-zwolnień. Od pacjentów, przez lekarzy, po pracodawców. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu może spokojnie wracać do zdrowia i nie musi już pamiętać, żeby dostarczyć zwolnienie do pracodawcy. Informacja o e-ZLA trafia do pracodawcy zaraz po tym, jak lekarz wystawi zwolnienie.
Zwolnienia wystawionego elektronicznie nie trzeba dostarczać pracodawcy, który ma dostęp do e-ZLA – czyli ma profil na PUE ZUS. Taki profil powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa. Informacja o tym czy pracodawca ma profil na PUE wyświetla się lekarzowi, który w przypadku jego braku drukuje zwolnienie dla pracodawcy – dodaje Michałek.
![]() |
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola