Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

e-Składka się sprawdza

Data publikacji: 2018-06-25, Data modyfikacji: 2018-06-25
A A AWydrukDrukuj  
 
e-Składka się sprawdza

Przedsiębiorcy wpłacili ponad 1,9 miliarda złotych do toruńskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach e-Składki. Od 1 stycznia przedsiębiorcy zamiast kilku przelewów wpłacają ogólną kwotę na swój indywidualny numer rachunku składkowego. ZUS sam dzieli pieniądze na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Dla przedsiębiorców oznacza to, że szybciej i łatwiej opłacają składki.

Wprowadzenie e-składki zmobilizowało przedsiębiorców do terminowych wpłat. Dzięki temu wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wyższe niż w analogicznych miesiącach ubiegłych lat. Tylko do 21 maja
w ramach e-składki do toruńskiego Oddziału ZUS wpłynęło 284 878 wpłat na kwotę ponad 1,9 mld zł. W całym kraju przekroczyliśmy kwotę 104 mld zł.

Na przelewie przedsiębiorcy już nie wskazują żadnych dodatkowych danych, które w ubiegłym roku decydowały o identyfikacji wpłaty. Wcześniej musieli wskazać następujące dane:
• NIP/REGON/PESEL/Dowód osobisty/Paszport,
• numer deklaracji,
• miesiąc, za który opłacane są składki,
• numer decyzji/umowy/tytułu wykonawczego.
Wszystkie składki – niezależnie, za jaki miesiąc i na jakie ubezpieczenia – przedsiębiorcy opłacają jedną wpłatą. Przedsiębiorca, który spłaca zaległości w układzie ratalnym, płaci raty jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Może również opłacić ratę jednym przelewem wraz ze składką bieżącą.

Obecnie dane, które decydują o identyfikacji i rozliczeniu wpłaty, to prawidłowo podany przez przedsiębiorcę indywidualny numer rachunku składkowego.

Dzięki e-składce płatnicy składek popełniają w przelewach znacznie mniej błędów. Łącznie od stycznia do maja 2018 r. w całym kraju wpłynęło tylko 166 błędnych wpłat. Wpłaty te przypisujemy na bieżąco do właściwych kont. Natomiast w analogicznym okresie w 2017 r. do ZUS trafiło ponad 114 tys. niezidentyfikowanych z kontem płatnika wpłat.

Mniej odsetek
Jeśli przedsiębiorca będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą jego należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę.

Listy do przedsiębiorców
Każdy przedsiębiorca ma prawo wiedzieć, jaki jest bieżący stan jego konta. Dlatego też listownie informujemy naszych dłużników o saldzie konta i rozliczeniu wpłat przekazanych po 1 stycznia 2018 r.

W pierwszej kolejności informację o saldzie oraz o możliwości utraty prawa do świadczeń z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wysłaliśmy do przedsiębiorców, którzy jednocześnie:
• zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
• opłacali składki na własne ubezpieczenia,
• mieli zadłużenie na koniec stycznia 2018 r.

Aktualnie ZUS wysyła informację do przedsiębiorców, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a którzy nie zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Do 21 maja taką informację wysłaliśmy do 5904 toruńskich przedsiębiorców. ZUS w całym kraju taką informację wysłał do 340 824 płatników składek. Informację będziemy wysyłać do końca roku.

Gdzie sprawdzić saldo konta
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) przedsiębiorca może sprawdzić stan swoich rozliczeń. Ma również dostęp do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich. Jeśli nie posiada profilu na PUE, to może go założyć w każdej najbliższej jednostce terenowej ZUS. W każdej placówce mamy swoich doradców płatnika składek, którzy pomagają zapoznać się z platformą i pokazują, gdzie można sprawdzić swoje saldo. Zachęcamy również do kontaktu z pracownikiem Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem 22 560 1600.

Krystyna Michałek , Źródło artykułu: Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  włocławski

  Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek.

  Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola