Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zadbaj o swoje okna przed nadejściem zimy

Data publikacji: 2018-11-26, Data modyfikacji: 2018-11-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Zadbaj o swoje okna przed nadejściem zimy

Okna spełniają swoje funkcje w stu procentach tylko i wyłącznie wtedy, gdy są odpowiednio konserwowane i poddawane regularnym przeglądom. Siarczysty mróz, opady śniegu, zimny i porywisty wiatr - te charakterystyczne dla okresu zimowego warunki atmosferyczne skutecznie potrafią uszkodzić okna i zmniejszyć ich funkcjonalność. Co zrobić, aby nasza stolarka przetrwała ten najzimniejszy czas w roku bez żadnego uszczerbku? Wystarczy kilka prostych zabiegów konserwacyjnych aby korzystać z niezawodności okien przez cały rok.

Przez wszystkie pory roku nasze okna narażone są na działania zmiennych czynników atmosferycznych. Każdy element stolarki jest swego rodzaju „aktywny” podczas eksploatacji, dlatego też bez odpowiedniego ich zabezpieczenia, pod wpływem działania warunków pogodowych, mogą ulec zniszczeniu i stracić swoje podstawowe funkcje.

Jesień to „ostatni dzwonek” na przygotowanie okien do nadchodzącej zimy. Dni stają się chłodniejsze, a każdy stara się, aby w pomieszczeniach znalazło się jak najwięcej ciepła. Taki efekt nie będzie możliwy bez sprawnie działających okien. Dlatego też zbawienne może okazać się w tym wypadku nic innego, jak zabezpieczenie naszej stolarki jeszcze przed okresem zimowym. Konserwacja to zaledwie kilka chwil, które przyczynią się do funkcjonalności okien a tym samym naszego komfortu. Radosław Piwowarski, ekspert firmy NITUS opowiada jakie kroki należy poczynić, aby z pierwszym dniem wiosny móc cieszyć się oknami, które nie będą wymagać naprawy, a ich działanie będzie bez zarzutu.

Dokładne oczyszczenie okien

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać przed okresem zimowym to dokładne wymycie całego okna. - Przez nieszczelne okna możemy tracić nawet do 25 procent ciepła, dlatego też zadbanie o ich sprawność jest tak ważne. Na początek: dokładne oczyszczanie. Zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia - tłumaczy ekspert firmy NITUS, dodając jednocześnie, że do umycia okien należy zastosować delikatny płyn do naczyń z wodą i miękką ścierkę (lub też markowe preparaty do okien). W żadnym wypadku nie należy używać środków chemicznych, których działanie może uszkodzić i odbarwić okleinę jak również zniszczyć uszczelki oraz szybę. Warto przypomnieć jedną niezwykle istotną rzecz. W żadnym wypadku nie należy myć okien na mrozie! Najkorzystniej jest wykonać to zanim jeszcze pojawią się pierwsze oznaki zimy. Optymalna pogoda dla mycia okien to na pewno dodatnia temperatura powietrza oraz brak słońca skierowanego bezpośrednio na szyby...czyli jednym słowem pochmurno.

Czy uszczelki są sprawne?

Sprawdzenie i zabezpieczenie uszczelek to kolejny punkt, który warto wykonać przed mroźnymi dniami. - Należy sprawdzić, czy uszczelki w naszych oknach nie są uszkodzone. Ponadto warto dokładnie je umyć, a następnie przesmarować smarem silikonowym lub też wazeliną techniczną. Takie preparaty znajdziemy np. w sklepach budowlanych – są to substancje oparte na żywicach silikonowych. Ponadto „zadbane” uszczelki mają dodatkową niezwykle ważną właściwość - pozwalają na utrzymanie energooszczędności, którą nasze okna PVC zapewniają – wyjaśnia ekspert. Uszczelki to niezwykle istotny element każdego okna. NITUS stosuje nowoczesne uszczelki stanowiące doskonałe zabezpieczenie przed przeciągiem, kurzem oraz deszczem. Zastosowanie dodatkowej uszczelki środkowej zwiększa także współczynnik izolacji ciepła.

Okucia stolarki

Koniecznym jest także, aby przed chłodnymi dniami sprawdzić dokładnie okucia stolarki. Warto skontrolować, czy przy zamykaniu i otwieraniu okien nie występują problemy. Widoczne nieprawidłowości przy funkcjonowaniu mogą wymagać regulacji przez autoryzowany serwis. - Okucie posiada zakres regulacji docisku do ościeżnicy. Ustawienie „grzybków zaczepowych” na okres letni powoduje, że między skrzydłem a ramą znajduje się minimalny luz na przepływ powietrza. Natomiast taki zabieg „na okres zimowy” powoduje maksymalny docisk skrzydła do ramy oraz pełne uszczelnienie. Tutaj także okucia należy posmarować wazeliną techniczną – dodaje Radosław Piwowarski.

Stosowanie się do powyższych zaleceń wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie okien zimą, ale także przedłuży ich okres żywotności. - To właśnie dzięki takim zabiegom nasze okna jeszcze przez długi czas odpłacać będą się bezawaryjnym działaniem, co jednocześnie łączy się z brakiem kosztów związanych z ich naprawą, a w skrajnych przypadkach wymianą – tłumaczy ekspert. Warto także zaznaczyć, że w kwestii stolarki okiennej, przedsiębiorstwo z Drużkowa Pustego oferuje nowoczesne i sprawdzone rozwiązania, które spełniają surowe normy jakości. Produkowana przez NITUS stolarka okienna to wyroby energooszczędne, posiadające wysoki współczynnik izolacji termicznej i akustycznej.

Magdalena Matusik/ Adventure Media, Źródło artykułu: Adventure Media, Autor zdjęć: NITUS
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  włocławski

  Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek.

  Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola