Belka
Niedziela, 12 Stycznia 2025   imieniny: Arkadiusz, Benedykt, Czesława
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

10. rocznica ś›mierci Honorowej Obywatelki Włocł‚awka Marii Danilewicz Zieliń„skiej. Dziś› w Urzę™dzie Miasta odbę™dzie się™ specjalna uroczystość

Data publikacji: 2013-05-17, Data modyfikacji: 2013-05-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Dziś o godz. 13.00 w sali nr 4 Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 odbędzie się uroczystość poświęcona Honorowej Obywatelce Włocławka Marii Danilewicz Zielińskiej, zorganizowana w 10. rocznicę jej śmierci.

W programie: prelekcje na temat życia i twórczości Marii Danilewicz Zielińskiej, występ artystyczny w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, pieśni i tańce w wykonaniu zespołu „Kujawy” oraz otwarcie okolicznościowej wystawy, na której znajdą się m.in. ulubione rzeczy osobiste pisarki: zegarki, szminki, damskie torebki, a także maszyna do pisania.

Od poniedziałku, 20 maja, ekspozycja będzie dostępna w Klubie WCK „Stara Remiza” przy ul. Żabiej, i prezentowana uczniom włocławskich szkół.

Przypomnijmy: Maria Danilewicz Zielińska (1907-2003) to pisarka, bibliotekarka, publicystka, krytyk literacki, „latarnik polskiej kultury”. Od 1939 r. na emigracji: w Anglii, gdzie piastowała m.in. funkcję dyrektora Biblioteki Polskiej w Londynie, i od 1973 w Portugalii. Absolwentka i maturzystka Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Na całe życie zapamiętała Wisłę, katedrę włocławską, księgarnię Arentowicza, odczyty o sztuce prof. Noakowskiego. Poświęciła Włocławkowi powieść pt. „Dom”, której akcja dzieje się w międzywojennym Włocławku przy ul. Biskupiej. Tematyka kujawska pojawia się w licznych opowiadaniach. Na obczyźnie utrzymywała listowny kontakt z włocławskimi krewnymi oraz liczną grupą korespondentów ze stolicy Kujaw Wschodnich. Interesowała się życiem kulturalnym miasta. Od 1999 r. Honorowa Obywatelka Włocławka.

O Marii Danilewicz Zielińskiej i o pozostałych Honorowych Obywatelach Włocławka można przeczytać tutaj: http://www.bip.um.wlocl.pl/?cid=185.

 

 

 

Urząd Miasta Włocławek, Źródło artykułu: www.wloclawek.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Włocławek
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    włocławski

    Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek.

    Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola