Z danych Urzędu Miasta na dzień 31 marca br. wynika, że opłatę od posiadania psa w ustawowym terminie uiściło 1 375 włocławian, na łączną kwotę 55 123,00 zł.
Ogółem w ewidencji Urzędu Miasta Włocławka widnieje ok. 5 tysięcy osób, które powinny taką opłatę uiścić. Pełne dane będą znane za kilka tygodni, gdy Urząd Miasta otrzyma statystyki wpłat ze wszystkich spółdzielni mieszkaniowych, które również są poborcami opłaty za psa.
Stawka opłaty za psa we Włocławku wynosi 40,00 zł i jest płatna jednorazowo do 31 marca danego roku, a w przypadku powstania obowiązku płatności po tej dacie, w terminie 14 dni od powstania tego obowiązku. W przypadku nabycia psa w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zazwyczaj zmniejsza się proporcjonalnie. Należy jednak pamiętać, że gdy tracimy czworonoga w wyniku jego zaginięcia czy śmierci, trzeba ten fakt zgłosić w Urzędzie, w którym dotychczas uiszczaliśmy opłatę. Czasowo, z opłaty za psa we Włocławku są zwolnione osoby, które adoptowały go ze schroniska. Zwolnienie z płatności obowiązuje w roku, w którym zwierzę zostało adoptowane oraz w roku następnym. Ulgi w opłacie za psa mają również osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe. Ci mieszkańcy są zwolnieni z płatności, ale tylko za jednego psa. Zwolnione z opłat za dwa psy są również osoby płacące podatek rolny od gospodarstwa rolnego. Opłaty za czworonoga nie uiszczają również osoby niepełnosprawne (niewidome, głuchonieme, niedołężne), dla których pies jest przewodnikiem. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 121/2006 poz. 844, z późn. zm.).
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola