Na wniosek Prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego, projekt pn. „Przebudowa drogi krajowej nr 1 w granicach administracyjnych miasta Włocławek – etap IV” został ujęty na Liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – poinformował Wydział Rozwoju UM. Zadanie zakłada przebudowę odcinka ul. Okrzei od Placu Powstania Styczniowego do skrzyżowania z ulicami Cmentarną i Kazimierza Górskiego, łącznie z tym skrzyżowaniem.
Realizacja projektu ma ogromne znaczenie dla Włocławka, bowiem na przedmiotowym odcinku drogi zlokalizowane jest jedno z głównych skrzyżowań - Plac Powstania Styczniowego - z wyspą centralną bez sygnalizacji, z pierwszeństwem ruchu na ciągu drogi nr 1. Skrzyżowanie to posiada 5 wlotów, jest wysoko obciążone ruchem, bowiem poza tranzytem obsługuje duży ruch lokalny. W bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania znajduje się skupisko obiektów sportowych i handlowo - usługowych. Projekt zakłada całkowitą przebudowę układu geometrycznego tego skrzyżowania. Zaprojektowano skrzyżowanie o charakterze obwiedni samoczynnej, o kształcie owalnym, z pierwszeństwem na rondzie, o wszystkich wlotach podporządkowanych. Jest to układ o najsprawniejszym dostępie wlotów bocznych na skrzyżowanie, a dodatkowo, poprzez podporządkowanie wszystkich wlotów na obwiednię, stanowi element „uspokojenia” ruchu przed wjazdem z kierunku Łodzi w ścisły obszar śródmiejski. Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo układu komunikacyjnego Włocławka, wpływając również pozytywnie na efekty projektu obecnie realizowanego. Szacowany koszt realizacji przedmiotowego zadania to około 28 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości 23,8 mln. Roboty budowlane planuje się prowadzić od 1 sierpnia 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola