Od dziś, tj. 19 kwietnia do 3 maja br. na obszarze całego województwa kujawsko-pomorskiego będzie prowadzona akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.
Akcja polegać będzie na zrzutach z samolotów przynęt w postaci brunatno-zielonych kostek sporządzonych z masy rybnej o wymiarach 35x35x10 mm, zawierających zatopione w środku plastikowe blistry ze szczepionką.
Przynęty ze szczepionką będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki) będących miejscami bytowania i żerowania lisów. W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji, wojewódzki lekarz weterynarii Bogumiła Mikołajczak apeluje o dostosowanie się i przestrzeganie poniższych zaleceń i wskazówek: nie należy podnosić, dotykać i niszczyć napotkanych przynęt (przynęty dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy), nie należy wypuszczać swobodnie psów i kotów, a szczególnie nie należy wprowadzać tych zwierząt do lasów i na pola oraz nie organizować polowań z psami przez okres 3 tygodni od daty zrzucenia przynęt, nie organizować wieloosobowych wycieczek do lasu, szczególnie dzieci i młodzieży przez okres 3 tygodni od daty zakończenia zrzutów przynęt, zgłaszać służbom epidemiologicznym lub medycznym („Sanepid", Szpital Zakaźny lub najbliższa Przychodnia) wszystkie ewentualne przypadki kontaktu ludzi ze szczepionką, a w przypadkach kontaktu bezpośredniego na otwarte rany, oczy, jamę ustną lub nos należy natychmiast przemyć miejsca eksponowane wodą z mydłem, zgłaszać służbom weterynaryjnym wszystkie ewentualne przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami, prosi się o szczególne pouczenie o powyższych zasadach dzieci.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola