Sukcesywnie od kilku lat w publicznych szkołach naszego miasta znikają oddziały klasowe – przypomnijmy, że na przestrzeni tylko ostatniego roku zniknęło ich 25, a od 2011 r. kilkadziesiąt.
Powodem jest niż demograficzny. Według danych Urzędu Miasta w 2012 roku przybyło zaledwie 860 dzieci urodzonych i zameldowanych we Włocławku. Tymczasem wzrasta liczba szkół niepublicznych. Placówki takie są dotowane kwotami wyliczanymi na podstawie bieżących wydatków na jednego ucznia w szkołach prowadzonych przez miasto. W minionym roku było to ponad 17 mln złotych z budżetu miasta na prawie 5 tysięcy uczniów i słuchaczy. Zapowiedzi wskazują, że od września 2013 r. pojawi się 5 kolejnych takich placówek. Oznacza to zmniejszenie liczby uczniów w placówkach prowadzonych przez miasto i konieczność przekazywania funduszy z subwencji, którą miastu na cele oświatowe przekazuje rząd. Warto dodać, że szkoły niepubliczne mogą zatrudniać poza Kartą Nauczyciela, co daje dużo większe możliwości kształtowania polityki kadrowej. W szkołach publicznych mniej uczniów oznacza konieczność zmniejszenia zatrudnienia nauczycieli. Podsumujmy: 1369 osób - tylu uczniów mniej mamy w szkołach publicznych we Włocławku od 2011 r. Z danych Wydziału Edukacji wynika, że 111 nauczycieli może stracić pracę od 1 września. 4836 osób - tylu uczniów uczy się w szkołach nie prowadzonych przez miasto, natomiast 17,7 mln zł - tyle wynosi dotacja, którą miasto na te szkoły przekazało w minionym roku.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola