Belka
Poniedziałek, 27 Stycznia 2025   imieniny: Angela, Jan, Przybysław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto i wl‚ocł‚awskie placówki oś›wiatowe przymierzają… się™ do organizacji nowego roku szkolnego

Data publikacji: 2013-06-13, Data modyfikacji: 2013-06-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Z danych Wydziału Edukacji wynika, że od 2011 r. mamy we Włocławku ponad 1300 uczniów mniej, co spowodowało, że ze szkół z naszego miasta zniknęło kilkadziesiąt oddziałów klasowych.

Przy organizacji nowego roku szkolnego, a zatem i tego, który rozpocznie się 1 września, decydującym elementem jest liczba uczniów. A ta spada z powodu niżu demograficznego.

Dane demograficzne nie napawają optymizmem. W 2012 r. przybyło we Włocławku zaledwie 860 dzieci. Tymczasem z danych z lat 2011 - 2013 oraz prognozy na 2014 rok wynika, że łącznie ubędzie nam 1369 uczniów. Nabór do włocławskich szkół jest obecnie mniejszy niż w ubiegłym roku. W stosunku do roku szkolnego 2011/2012 liczba ta zmniejszyła się o 553 uczniów czyli 2,8 % i dotknęła wszystkich typów szkół. Na przestrzeni tylko ostatniego roku zniknęło w szkołach 25 oddziałów. Zjawisko to najbardziej dotknęło gimnazja, w których jest o 10 oddziałów mniej niż rok temu oraz szkoły podstawowe i zawodowe (po 7 oddziałów mniej w każdym typie szkół). Prognoza na rok szkolny 2013/2014 wskazuje na dalsze redukcje, które odbiją się przede wszystkim na szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach. Sytuacja szkół podstawowych jest natomiast uzależniona od liczby 6-latków, których rodzice zdecydują o posłaniu dziecka do klasy I. Tam nabór na rok szkolny 2013/2014 jeszcze trwa. Efektem zmniejszenia liczby uczniów jest zmniejszenie zatrudnienia w szkołach. Dodajmy, że liczba etatów nauczycielskich aktualnie wynosi 2 154. Z najnowszych danych Wydziału Edukacji wynika, że 111 nauczycieli może stracić pracę od 1 września. Zatrudnienie, które zostało zatwierdzone na rok szkolny 2013/ 2014 w pełni zabezpiecza jednak prawidłowe funkcjonowanie placówek w naszym mieście. Przypomnijmy, że 33 % budżetu miasta wydawane jest właśnie na oświatę.

 

 

 

Urząd Miasta Włocławek, Źródło artykułu: www.wloclawek.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Włocławek
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    włocławski

    Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek.

    Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola