Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki uda się na Cmentarz Komunalny przy al. Chopina, gdzie o godz. 11.30 złoży kwiaty na grobie Stanisława Zagajewskiego. W ramach włocławskich obchodów piątej rocznicy śmierci artysty, dziś o godz. 12.00 w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej nastąpi rozstrzygnięcie konkursu rzeźbiarskiego dla dzieci i młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego.
Konkurs został zainicjowany w 2009 roku, w pierwszą rocznicę śmierci najsłynniejszego przedstawiciela nurtu art brut w Polsce. Od tamtej pory odbywa się co roku. W tegorocznej edycji udział brało 105 uczestników z 24 placówek oświatowych. Na pokonkursowej wystawie zaprezentowane zostaną 63 prace, w tym 10 nagród i 6 wyróżnień. Ponadto, dziś o godz. 17.00, także w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej, nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. „Inne spojrzenie. Art. brut w Polsce”. Ekspozycja po raz pierwszy tak szeroko zaprezentuje we Włocławku ten nurt sztuki. Spośród wielu artystów i twórców zajmujących się art brut, do prezentacji wybrani zostali autorzy dzieł wykorzystujący analogiczne do włocławskiego mistrza elementy formalne: twarze ludzkie poddane deformacji oraz silnie wyeksponowane i przestylizowane oczy. Zobaczyć będzie można różnorodne stylistycznie malarstwo, rysunki, grafiki i rzeźby. Wystawa prezentowana będzie do 30 czerwca. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej muzeum: http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/ Przypomnijmy, że Stanisław Zagajewski za swoją twórczość został uhonorowany m.in. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medalem Honorowym Senatu RP. Genialny prymitywista-samouk, włocławian z wyboru, jest jednym z dwóch polskich rzeźbiarzy, których prace pozostają w zbiorach Collection de l’Art Brut w Lozannie. Drugim prezentowanym tam artystą, obok Stanisława Zagajewskiego, jest Henryk Żarski.
Dodane przez: administrator 2013-04-04
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola