Trudno jest określić czy istnieje potrawa typowa dla naszego miasta, ale jest za to wiele potraw, które wywodzą się z okolicznych wsi i do miasta przywędrowały, przekazywane z babci na wnuczkę.
Dla naszego regionu typowe są żury, a ten zwano kiedyś borszczem czy kiszczokiem (żur na wywarze z gotowanej kaszanki). Wśród propozycji nadesłanych do Urzędu Miasta w naszej zabawie jest także m.in. rosopita (zupa śledziowa). W maju została ona wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-kujawsko-pomorskie/Rosopita. Wśród potraw, które przesyłają mieszkańcy na adres mailowy [email protected] królują kluski w różnych wariacjach – np. z serem czy w postaci prażuchy. Wszystkie przepisy, które biorą udział w konkursie można poznać na facebookowym profilu Urzędu Miasta: https://www.facebook.com/UMWloclawek.
Zachęcamy do dalszej zabawy - przesyłania np. przepisów na słodkie regionalne dania jak powidła, dżem z dyni, konfiturę wiśniową czy gruszki bądź śliwki w occie – także charakterystyczne dla naszego regionu. Najciekawszy spośród wszystkich nadesłanych przepisów nagrodzimy – na zwycięzcę będzie czekać włocławski fajansowy zestaw śniadaniowy – filiżanka i spodeczek.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola