Działające przy ulicy Fredry 16 obserwatorium astronomiczne to jedno z najlepszych obiektów tego typu w Polsce. - Widok gwiaździstego nieba zapiera dech w piersiach - mówią włocławianie.
Od roku 1974 włocławianie mogli podziwiać niebo z balkonu jednego z pomieszczeń hobby przy ulicy Broniewskiego 34. Czasami organizowane były również spotkania na Placu Wolności oraz w innych częściach miasta. Wszystko to za sprawą pana Ryszarda Drążkowskiego, który wspólnie ze znajomymi chciał przybliżyć mieszkańcom Włocławka zagadnienia z dziedziny astronomii. Do obserwacji użyczał on wówczas swojego, własnoręcznie złożonego teleskopu, który liczył piętnaście centymetrów średnicy oraz półtorej metra długości. Niestety balkon nie był najlepszym miejscem do porowadzenia obserwacji. W związku z tym założony w 1978 roku Oddział Włocławskiego Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, do którego należał również pan Ryszard zaczął ubiegać się o lokal, który spełniałby odpowiednie warunki dla obserwatorium. W międzyczasie pojawiły się także plany dotyczące powstania planetarium.
- Dzięki pomocy Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe”, które na bieżąco nas wspierały wprowadziliśmy w życie projekt powstania obserwatorium – mówi pan Ryszard. - Z biegiem czasu przydzielono nam lokal w powstającym wówczas bloku przy ulicy Fredry 16. Największy problem mieliśmy jednak ze znalezieniem firmy, która podjęłaby się wykonania kopuły, która następnie miała zostać zamontowana na tarasie obserwacyjnym bloku. Ostatecznie przy współpracy z InwestProjektem, który zamówił kopułę w niemieckiej firmie Carl Zeiss Jena udało się nam zrealizować zamówienie. W 1987 roku kopuła została oddana do użytku. Z kolei plan budowy planetarium okazał się niemożliwy przez wzgląd na mały metraż pomieszczeń.
Początkowo w obserwatorium zamontowano teleskop, który mieszkańcy Włocławka mieli okazję poznać chociażby podczas wizyt w mieszkaniu przy ulicy Broniewskiego. W sierpniu 1998 roku został on zastąpiony nowym, o średnicy dwudziestu pięciu centymetrów oraz dwóch i pół metra długości, wyposażonym w dwa systemy: Newtona, pozwalającym na oglądanie słabych obiektów na niebie i Cassegreina, który doskonale nadaje się do obserwacji planet. Teleskop ten także został skonstruowany przez Ryszard Drążkowskiego, który swoje dzieło ukończył w 1979 roku. Tak wyposażone obserwatorium przetrwało do dziś dając mieszkańcom Włocławka szansę na przygodę z astronomią.
- W każdy piątek czekamy na wszystkich zainteresowanych mieszkańców Włocławka i okolic – mówi Stanisław Milczarek, prezes Oddziału Włocławskiego Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. - Dla odwiedzających przygotowywujemy godzinne wystąpienia w trakcie, których staramy się wyjaśnić podstawowe pojęcia z dziedziny astronomii. Warto również wspomnieć, że obserwatorium nie pobiera za wizyty żadnych opłat.
A co o obserwatorium sądzą sami mieszkańcy Włocławka?
- Jestem bardzo dumna, że to właśnie my możemy pochwalić się takim obiektem – mówi pani Barbara, mieszkanka Południa. - Do tej pory nie odwiedzałam jeszcze obserwatorium, ale z opowiadań moich znajomych wiem, że widoki, które można tam zobaczyć zapierają dech w piersiach. Niewątpliwie musi coś w tym być. W końcu nie bez powodu nasze obserwatorium znane jest na terenie całej Polski.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola