Witraż staje się głównym elementem dekoracyjnym domów.
Z WITOLDEM MIELCZARSKIM, właścicielem pracowni zdobienia szkła rozmawiał Piotr Mikołajczak.
Jak zaczęła się Pana przygoda z witrażami?
Obcowanie ze szkłem to tradycje rodzinne. Najpierw było to zajęcie mojego dziadka, potem ojca. Ich kontakt ze szkłem miał jednak trochę inny charakter. Była to obróbka termiczna szkła, produkcja termometrów, areometrów, ozdób choinkowych. Moje zainteresowania poszły w kierunku wykonywania rzeczy ozdobnych, dekorujących wnętrza. Tak zaczęła się przygoda z witrażem w formie klasycznej, jak i wykonywanie dekoracji metodą piaskowania, czy malowania.
Jak zatem powstaje taki witraż?
Witraż wykonuje się z kawałków szkła oklejanych miedzianą taśmą, a następnie lutowanych lub łączonych profilami ołowianymi. Najważniejszą sprawą jest wykonanie projektu (rysunku), a później dobór odpowiedniego szkła i koloru struktury. Następnie szkło to należy pociąć na kawałki i połączyć w całość. Jest to zawsze żmudna praca, a na końcowy efekt trzeba trochę poczekać.
Kto najczęściej jest zainteresowany wykorzystaniem takie formy w architekturze i czy można gdzieś podziwiać Pana prace?
W ostatnich czasach witraż stał się dość popularny w dekorowaniu wnętrz domów. Wykonuje się dekoracje zdobiące drzwi, okien, ścianek działowych, balustrad, lamp i małych form które wiesza się na ścianach lub oknach. Swoje prace wykonuje głównie na zamówienie indywidualnych odbiorców, tak więc zostaje mi po nich jedynie zdjęcie.
Czy jest zatem takie zlecenie, którego chciałby się Pan podjąć?
Tak na prawdę każde zlecenie jest nowym wyzwaniem i różni się od pozostałych. Niezależnie jednak od projektu, pracy tej zawsze trzeba poświęcić wiele czasu. W moim przypadku wykonywana w danym momencie forma ozdoby jest najważniejsza i tylko jej poświęcam swoją uwagę. Moim zdaniem tak właśnie powinno oddawać się swojej pasji i zamiłowaniu. Tylko wtedy można liczyć na sukces.
A czy u Pana w domu też można znaleźć podobne ozdoby?
Tak, w moim domu można napotkać na ozdoby wykonane tą techniką. Są to jednak stosunkowo niewielkie formy, które stanowią jedynie dopełnienie całego wystroju. Póki co nie mam w planach zmiany istniejących tu proporcji i uważam, że tylko tak dobrana kompozycja wprowadza harmonię.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola